Su Depolarının Temizliği

Su depolarının belirli periyotlarda temizlenmesi sağlıklı kullanım için oldukça önemlidir. Kaliteli malzeme yapısına bağlı olarak küf, mantar gibi oluşumlar gözlenmese de bakterilerin engellenmesi için bu temizliğin yapılması gerekir. Su deposu temizliği zor gibi görünse de pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Su deposu temizliği en az yılda bir olarak gerçekleştirilmelidir. Su tankı temizliği yaparken sırasıyla depo boşaltılır, iç duvarlar temizlenir e dezenfekte işlemi uygulanarak temizlik sonlandırılır. Gerçekleştirilen işlem adımlarından sonra plastik su deposu temizliği tamamlanmış olur ve temiz ve güvenli bir şekilde kullanmaya devam edilebilir. Su deposu temizliği şu adımlarla gerçekleştirilir:

  • Çıkış valfının açılması; su deposu temizlenirken çıkış valfı açılarak valfa yönlendirme hortumu takılır ve deponun boşaltılması sağlanır.
  • Depo altında kalan suyun boşaltılması; çıkış valfı genellikle deponun alt kısımlarında bulunur. Fakat yine de boşaltım sonrası içeride su kalır. Bu su kova yardımıyla alınabilir. Yine de su kaldıysa ıslak veya kuru vakum kullanarak tam boşaltım sağlanabilir.
  • Temizleme karışımının yapılması; temizlik karışımlarıyla su deposundaki tortular çok daha kolay bir şekilde temizlenir. Temizleme karışımı için sıcak su ve deterjan yeterlidir. Aşındırıcı sıvılar kullanmamanız gerekir.
  • Deponun için ovulması; depo içinin tam temizliğinin sağlanması için temizleme karışımı döktükten sonra fırça veya sünger yardımıyla ovulur. Çelik kıllı fırça kullanımı su deposunun yüzeyine zarar verir.
  • Elektrikli yıkayıcı kullanarak da temizlik gerçekleştirilebilir.
  • Yüzey çok kirliyse; tortu ve kirler çok yoğunsa toz soda kullanarak kolaylıkla depoyu arındırabilirsiniz.
  • Kıvrımların temizlenmesi; su depolarının kıvrımlı yerleri ve köşeleri kir birikmesi için oldukça müsait alanlardır. Bu noktaların temizliğine özellikle dikkat etmek gerekir.
  • İyice durulama; tortu ve kirlerden arındırdıktan sonra depo iyice durulanmalıdır. Suyu püskürterek hızlı ve pratik bir şekilde durulama sağlanabilir.
  • Kalıntı ve sıvıyı temizleme; depo dibinde kalan sıvı ve kalıntılardan depoyu arındırmak için havlu veya vakum kullanılabilir.
  • Depo parçalarını yıkama; deponun hortum, çıkış valfı gibi parçalarını temizleme solüsyonu ile dikkatli bir şekilde temizlenip sıcak kullanarak durulanır.

Su deposu temizliği bittikten sonra çok daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde kullanmaya devam edilebilir. Büyük hacimli su depolarının temizliği için profesyonel ekiplerden destek alabilirsiniz.