Karavan Temiz Su Deposu

Yeme içmeden duş almaya kadar neredeyse tüm gündelik eylemlerin gerçekleştirilebildiği küçük yaşam alanları olarak son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Karavanlarda yaşam idame ettirilirken el yıkamak, meyve yıkamak gibi işler için pek çok alanda su tüketilmesi gerekir. Karavanlar Karavan su depoları seyahat veya kamp durumundayken ihtiyaç duyulan suyun karşılanmasını sağlayan depolama alanlarıdır. Karavanın durumuna göre istenilen boyutlarda seçilebilen karavan temiz su depoları temiz suya ulaşımın zor olduğu anlarda kurtarıcı niteliğindedir. Karavan temiz su depoları karavan içerisinde içme suyu olarak kullanıldığı gibi mutfak suyu, duşu ve tuvalet suyu olarak da kullanılır. Karavanda kişi sayısının çok olması su deposundaki suyun daha kısa sürede bitmesine sebep olur.

Karavan temiz sı deposunun temiz tutulması ihtiyaç duyulan ve tüketilen suyun her daim taze ve güvenli olmasını sağlar. Bu nedenle karavan temiz su deposunun düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekir. Uzun süre temiz su deposunun temizlenmemesi kötü koku, küf, mantar, bakteri oluşumu  gibi olumsuzluklara neden olurken suyu tüketenlerin sağlığını da tehlikeye atar. Uzun süre belemede toz, kir, çamur birikimi veya su içerisinde haşere ölümleri gözlenebilir. Temiz su içerisinde bu tarz oluşumların olması sağlığa zararlı etkilerin hızla kullanıcılarda gözlenmesine neden olur. Karavan temiz su deposunun kirli su ve bakteriden arınması için en az 6 aylık periyotlarda detaylı temizliğinin gerçekleştirilmesi gerekir. Temiz su deposu karavan olması bu şekilde gerçekleşir.

Sağlığı doğrudan etkilen karavan temiz su deposunun temizliği tam zamanında yapılarak her daim temiz ve sağlıklı kullanım sağlanabilir. Karavan temiz su deposu temizliği yaparken temizlik ürünleri kullanılmasında bir sorun yoktur. Aksine bakterilerin yok olması için temizlik ürünlerinin temizlik aşamasında kullanımı oldukça önemlidir.

Karavan temiz su depolarının boyutu ne kadar büyük olursa olsun deponun doluluk oranı; karavan içerisinde geçirilecek süre, varış yerindeki su durumu, suyu kullanacak kişi sayısı, mola alanlarında temiz suya erişim sağlanıp sağlanamayacağı, yol uzunluğu gibi kriterler göz önüne alınarak belirlenmelidir. Her zaman tam dolu olan temiz su deposu yük ve hız yönünden karavanı etkiler. Ayrıca kullanılmayan su depo içerisinde uzun süre durup istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Buna göre su miktarı belirlenmelidir.