Karavan Su Deposu Temizliği

Karavan su depolarının temizliği birkaç adımda tamamlanabilir. Bu adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Tank ve musluktaki suyun boşaltılması

Herhangi bir temizlik ürünü eklemeden mevcut suyun boşaltılması gerekir. Su kirlenmişse boşaltım sayesinde pek çok pislik temizlenmiş olur. Ayrıca boş tanka deterjan koyup sonra su eklemek deterjanın eşit şekilde dağılmasını sağlar.

  1. Tank kapasitesine göre deterjan eklenmesi

100 litre tank için 12,5 ml olacak şekilde temizlik ürünü kullanımı karavan su deposu temizliği için yeterlidir. Buna göre 1000 litre su deposu için 125 ml temizlik ürünü kullanılabilir. Temizlik ürünü olarak dezenfekte özelliği sayesinde çamaşır suyu tercih edilebilir. Ayrıca çamaşır suyu fiyat noktasında da sizi zorlamayacak bir temizlik ürünüdür. Karavan su deposu içerisinde zamanla meydana gelen stafilokok, salmonella, streptokok gibi bakterileri ve buna benzer virüsleri öldürür. Çamaşır suyunu zararlı olarak görenler karavan su deposu temizliği için beyaz sirke, karbonat gibi ürünleri kullansalar da bu ürünler bakterileri öldürmeye yetmeyebilir ve bakterilerin sağlığınıza verdiği zarar çok daha büyük olabilir.

  1. Tankın yeniden doldurulması

Temizlik ürünü koyulan karavan su tankı mümkün olduğunca su ile doldurup tankın iç yüzeyin tamamen temizlik ürünüyle temas edilmesi sağlanır.

  1. Muslukların açılması

Tankın her yerine deterjanlı suyun temas etmesi sağlandıktan sonra musluklar açılarak suyun tüm ulaşım noktalarının deterjanlı suyla temizlenmesi sağlanır. Bu sayede karavan su deposunun tüm sistemi temizlenir.

  1. En az 24 saat beklenmesi

Karavan su deposu temizliği için çamaşır suyu kullanıldığından dolayı depo içi boşaltıldıktan sonra temiz su doldurulup en az 24 saat bekletilmesi gerekir. Farklı ürünler kullanıldığında bu süre daha kısa tutulabilir. Fakat mikroorganizmaların yok olması için kullanmadan önce bir gün beklenmesi önemlidir.

  1. Tank ve boruların yıkanması

Doldurulan su 24 saat beklemenin ardından boşaltılır. Bu sayede karavan su tankı içindeki kalıntılar, klor tadı ve mikroplardan arındırılır. Boşaltıldıktan sonra birkaç kere hem tank hem de borular durulama yapılır.

  1. Tankın temiz su ile doldurulması

Karavan su deposu tamamen temizlendikten sonra yeniden temiz su ile doldurulup temiz bir şekilde kullanıma devam edilebilir. Bu noktada mevcut değilse hat içi su filtresi dolum yapmadan önce takılabilir.