Karavan Su Deposu Nasıl Doldurulur?

Yeni bir karavan su deposuna sahipseniz bakım sürecinde öncelikle ürünü ve sistemini tanımanız gerekir. Karavan su depolarının tasarımları neredeyse aynıdır ve karavan içindeki ihtiyaçları karşılamak için kullanılır. Karavanlarda genel olarak üç su deposu yer alır. Her karavan su deposunun işlevi farklıdır. Bu nedenle her birinin bakım ve kullanımını bilmek gerekir. Karavan su depoları şu şekilde sıralanır:

  • Tatlı su deposu;

Karavanda duş, tuvalet ve mutfak için kullanılan temiz suyun depolanmasını sağlar.

  • Gri su deposu;

Duş ve lavabodan atılan kullanılmış suyun depolanmasını sağlar. Her karavanda bulunmayabilir.

  • Kara su deposu

Tuvaletten gelen atık suyun depolanmasını sağlar. Gri su deposunun bulunmadığı karavanlarda duş ve lavabo atık suları da kara su deposuna akar.

Karavan su deposu doldurma

Karavan su depolarını tanıdıktan sonra birkaç adımda bu su deposu doldurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Karavan su deposu doldurma adımları şu şekildedir:

  1. Emme valfının bulunması

Temiz su deposu için suyu hatlardan iten elektrikli su pompası kullanılır. Tankın içine su doldurmak için öncelikle rezervuar yanındaki giriş valfı bulunması gerekir. Valfı kurmanın iki yolu vardır. Bu yollardan ilki; yerel ve şehir tedariki olarak bulunan iki ayrı bağlantıdan yerel kaynağa bağlatarak su deposu dolumu başlatılabilir. Şehir tedarikini doğrudan kullanmak için su deposu baypas edilir. İkinci yol ise; tek bağlantılı ve suyu depoya ya da tesisata yönlendiren giriş valfı koludur.

  1. Hortumu takma

Giriş valfının terinin belirlenmesinin ardından hortum su kaynağı musluğuna takılır. Daha sonra giriş valfı çalıştırılır. Kullanılan horumun temiz su için tasarlanmış olması önemlidir. Bu hortumlar genellikle mavi veya beyaz renkte olur. İçme suyunun temiz kalması için bu hortum gri ve siyah su depolarını boşaltmak için kullanılmamalıdır.

Hortum bağlanmıyorsa su haydudu adı verilen küçük konektör kullanılarak hortumun soyulmuş veya dişsiz olan musluklara kolaylıkla bağlanması sağlanır. Hortum su kaynağına, diğer uç da giriş valfına bağlanınca su açılabilir. Dolum tesisatının suyun yüksek basıncından korunması için hortuma su basıncı regülatörü takılması önerilir. Bu regülatör düşük su basıncı sorunlarını da engeller.

Karavan su deposu dolumu yapmadan önce hortuma su filtresi takılması suda bulunan bakterileri en aza indirip suyu temizleyerek çok daha taze ve güvenli su tüketmenizi sağlar.

  1. Su ihtiyacına karar verme

Sabit bir alanda deponun tamamen doldurulmasına gerek duyulmayabilir. Bu nedenle seyahat halindeyken gerek duyulan miktarda dolum yapılabilir. Ortalama bir karavanda 60- 300 lt su tutulabilir. Her litre araca yaklaşık 4 kg ağırlık ekler. Deponun tam dolu olması hem hız hem de yakıt verimliliği üzerinde etkilidir. Bu nedenle depo doluluğuna; yol uzunluğu, yolcu sayısı, durak noktaları, gidilen yerdeki su durumu ve ihtiyaca göre karar verip depoyu buna göre doldurmak gerekir.

Karavan su deposunun dolu olduğu nasıl anlaşılır?

Karavan su deposunun dolduğunu; varsa su seviyesini kontrol ederek, depo doldukça su taşım sesini dinleyerek veya taşım borusuna bakarak anlayabilirsiniz.

Karavan su deposunu doldurmak ne kadar sürer?

Karavan su deposu dolumu süresi; su hızına bağlı olarak değişir. Ancak, her 15 saniyede yaklaşık 3 litre dolduğu düşünülerek dolum süresi hesaplanabilir. Bu da 240 litrelik bir karan su deposunun yaklaşık 20 dakikada dolduğu anlamına gelir.