Karavan Atık Su Deposu Nasıl Boşaltılır?

Karavan yolculuğuna çıkmadan önce siyah su deposunu boşaltmayı öğrenmek oldukça önemlidir. Karavanda kötü koku olmaması için atık su deposunun belirli aralıklarla boşaltılıp temizlenmesi gerekir. Uzun süre karavan atık su deposunun dolu kalması ağır kokuya ve bakteri üremesine sebep olur. Bunların yanında tuvalet kanalizasyon sistemi tıkanır. Peki karavan atık su deposu nasıl dökülür, boşaltılan depo nasıl temizlenir bunların şu şekilde açıklamak mümkündür:

 1. Güvenlik önlemlerinin alınması

Kanalizasyondan çıkan atıklar sağlığa zarar verir. Bu nedenle galoş, gözlük ve eldiven gibi araçlarla güvenlik önlemi almak gerekir. İşlem bittikten sonra önlemler alınmış olsa dahi su ve sabun ile ellerin temizlenmesi önemlidir.

 1. Karavan atık su tankının boşaltılması

Karavan atık su depolarının tam dolmadan boşaltılması atıkların oldukça ağır olması ve deponun zamanla ağırlıktan dolayı zarar görmesini engeller.

Karavan atık su deposu boşaltma işlemi için karavan kanalizasyon çıkışı bulunan alanın yanına çekilir.

 • Karavan kanalizasyon hortumuna bağlanır.
 • Hortumun ucu kanalizasyon açıklığına yerleştirilir.
 • Siyah su deposunun vanası kapalı gri su deposunu vanası açık tutulurken gri su deposu deterjanlı su ile doldurulup vanası kapatılır.
 • Atık su deposunun vanası açılır.
 • Atıklar tamamen boşaldığında depo temiz suyla doldurulur.
 • Tekrar valf açılır ve depodan temiz su akana kadar su tutulur.
 • Deponun pisliği tamamen akınca vana kapatılır.
 • Gri su deposunun da içi boşaltılarak vanası kapanır.
 1. Karavan kara su tankının temizlenmesi

Karavan atık su deposunun yalnızca boşaltılması ve her seferinde temizlenmeden bırakılması ilerleyen zamanlarda depodan dayanılmaz kötü kokular gelmesine neden olur. Bu nedenle sık kullanımlarda en az haftada bir karavan atık su tankının temizlenmesi önemlidir. Atık su deposu boşaltıldıktan sonra içerisine çamaşır suyu döküp su ile doldurularak çamaşır suyunun deponun her yerine teması sağlanır. Bu şekilde biraz bekledikten sonra atık deposu su tutularak durulanıp tekrar güvenle kullanılmaya başlanabilir. Yapılacak basit temizlikle karavan atık su deposu kokuları ve bakterilerden arındırılır.