Foseptik Tankı Nasıl Boşaltılır?

Foseptik tanklar tam kapasite doluluğa yaklaştığında normal doluma devam edebilmek için fosteptik tankı boşaltılması gerekir. Lağım aracın atık deposuna çekilirken sorunsuz boşaltım için hortumuyla büyük basınçlı vakuma sahip olan atık temizleme aracına ihtiyaç duyulur. Alanında uzman kişiler foseptik tankına erişim sağlayarak vakumlu hortumu tank tutma alanına yerleştirir. Vakumlu hortum yerleştirildiğinde basıncın artıp boşaltımın başlaması için sistem etkinleştirilir. Atık toplama tankının boyutu çalışılan firmaya göre değişse de foseptik tankını kaç kerede boşaltacağını önceden öğrenmek gerekir. Bunun için de foseptikteki atık miktarı yaklaşık olarak bilinmelidir. Atık miktarının bilinmesi ihtiyaca en uygun aracın temin ve yönlendirilmesi için önemlidir.

Foseptik tankı tamamen boşaltıldığında atık su depolama ve arıtma tesislerine taşınır. Atık bertaraf tesisleri şehirden çok uzak noktalarda değildir. Bu sayede atık taşıma mesafesi uzamaz. Depolanan atığın bir kısmı yenilenebilir gübre yapılıp kullanılabilir. Gübreleştirme gibi endüstriyel faaliyet ve gazlaştırma yapılarak arıklar enerji üretimi için yeniden değerlendirilebilir.

Foseptik tankının dolduğu nasıl anlaşılır?

Foseptik tankı dolduğunda anlamanın birkaç yolu vardır. Bu belirtileri görmeden düzenli kontrol ile de dolduğu tespit edilen foseptik tankı zamanında boşaltılabilir. Foseptik tankının dolduğu şu şekilde anlaşılabilir:

  • Koku; yaşam alanlarında gider, sifon ve bahçede oluşan kötü koku foseptik tankının dolduğunun göstergesi olabilir. Foseptik tankı çok dolduğunda borulardan gaz çıkışı kötü koku yayar.
  • Yavaş drenaj; kanalizasyon gitmesi uzun süre almaya başladığında tıkalı olabilir. Bu da foseptik tankının dolduğunun habercisidir.
  • Yeşil çimler; foseptik tankı çevresinde yer alan çimler daha yeşil görünüyorsa foseptik tankının dolmuş ve su sızdırarak çimleri suladığı düşünülebilir. Su sızıntısı taşmaya varmadan foseptik tankı boşaltma işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Su birikintisi; foseptik tankının drenaj alanı yakınlarında su birikintilerinin olması foseptik tankının dolduğunu gösterir.

Foseptik tank ne sıklıkla boşaltılır?

Boşaltım sıklığı foseptik tankı boyutuna ve kullanıcı sayısına bağlıdır. Foseptik tank küçükse her yıl boşaltılması gerekir. Büyük fospetik tankları birkaç yıl boyunca boşaltıma gerek duymaz. Önerilen foseptik tankı boşaltma sıklığı için boşaltım firmalarıyla iletişime geçilebilir.

Foseptik tank boşaltma maliyeti

Foseptik tankı boşaltma maliyeti belirli bir standarda değildir. Depo ile foseptik tankı arasındaki seyahat mesafesi,  atık hacmi ve erişilebilirlik gibi faktörlere göre maliyet değişebilir.