Foseptik Tanklarında Hacim Seçimi Nasıl Yapılır?

Foseptik tank boyutunun hesaplanmasını foseptik sistem sahiplerinin bilmesi gerekir. Bu sayede foseptik tankının en yüksek seviye için pompalanması gereken sıklık kolayca planlanabilir.  Düzenli pompalamanın yapılmaması atık katı ve yağların tahliye alanına taşmasına sebep olur.

Foseptik tank çeşitleri

Konutlar için sıklıkla kullanılan üç foseptik tankı çeşidi  vardır. Bunlar;

  • Polietilen foseptik tankı
  • Beton foseptik tankı
  • Fiberglas foseptik tankıdır.

Kullanımı en yaygın olan beton foseptik tankıdır. Fakat, çok ağır olduğu için montajı için ağır iş makineleri gereklidir. Fiberglas ve plastik foseptik tankı beton modele göre çok daha hafif ve tek parçadır. Ulaşılması zor yerler için idealdir.

Doğru foseptik tankını seçmenin önemi nedir?

Küçük boyutlu foseptik tankı kullanılıp tutma kapasitesinin üzerine çıkılırsa kanalizasyon eve akar. Bu nedenle doğru boyutta ve hacimde foseptik tankı seçmek oldukça önemlidir. Doğru seçimi yapmak için hesaplama yapmak gerekir. Kullanılacak en küçük foseptik tankının bile 3000 litre atık hacminin olması önemlidir. Hacim, yatak odası sayısı, kişi sayısı, banyo ve armatürlerin sayısına göre değişir.

Su kullanımı

Konutlar için gerekli olan foseptik tankı hacmini belirlemek için en güvenilir yol su kullanım miktarıdır. İhtiyaç duyulan foseptik tankı boyutu taşınacak su miktarına bağlıdır.

Düzenli kullanım: kişi başı günlük 150 – 300 litre

Banyo: kişi başı 75 – 180 litre

Çamaşır / bulaşık makinesi: yük başına 15 – 150 litre

Çöp imha: günlük 12 – 18 litre

Bunlara ek olarak bitki sulama, havuz gibi kalemlerde vardır. Hacim tahmini için her gider akılda tutulmalıdır. Su kullanımı arttıkça rezervuarla arasındaki fark daralır.

Ev büyüklüğüne göre foseptik tankı hacmi seçimi

Foseptik tankı hacmini hesaplamak için evdeki yatak odası sayısı ve bunların metrekareleri baz alınır. Bu hesaplama yöntemi kullanılan su miktarını tam olarak vermeyeceği için yanlış sonuçlar doğurabilir. Bu hesaplama tüm yatak odaları dolu olduğu takdirde tank kapasitesinin ne kadar olması gerektiğini verir. Buna göre önerilen boyutlar şu şekildedir:

  • 140 m² altı 1 veya 2 yatak odası: 2250 litre tank
  • 230 m² altı 3 yatak odası: 3000 litre tank
  • 325 m² altı 4 yatak odası: 3600 litre tank
  • 510 m² altı 5 veya 6 yatak odası: 4500 litre tank